Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie

oraz nakaz kolejnego kursu do Afryki. Nie mając innego wyboru zgadza się i wyrusza w rejs. Tym razem wyprawa nie udaje się i statek wraz z załogą dostaje się w ręce piratów. Robinson zostaje sprzedany jako niewolnik. Spędza on niemal dwa lata na służbie u Mauretanów jako niewolnik. Wreszcie pewnego dnia jego pan wysyła Robinsona wraz z innymi niewolnikami na połów ryb. Sprytny bohater wykorzystuje okazję i ucieka wraz z drugim niewolnikiem o imieniu Ksury. W czasie ich ucieczki trafiają na portugalski statek, który zabiera ich do Brazylii. Tam też kupuje on od jednego z tamtejszych plantatorów ziemię i zakłada własną plantację tytoniu. Robinson nawiązuje dość dobre stosunki z tamtejszą ludnością. Nasz bohater na tyle cieszy się ich zaufaniem, iż powierzają oni mu swoje zapasy prosząc by ten zechciał je przewozić statkiem do wybrzeży Nowej Gwinei. Robinson chętnie to robi gdyż nadal kocha morze i przygody czyhające w czasie takiej wyprawy. Jednakże jedna z wypraw jaką odbywa nasz bohater kończy się dla niego tragicznie – śmiałków spotyka na morzu huragan, który zabija całą załogę i zatapia statek. Robinson cudem uchodzi z życiem. Ocknąwszy się nasz bohater stwierdza, iż jest na bezludnej wyspie i musi starać się by jakoś tutaj przeżyć.

Pierwszego dnia poszukuje bezskutecznie swoich towarzyszy. Zdesperowany, głodny i zniechęcony pierwszą noc spędza samotnie nocując na drzewie. Drugiego dnia wyrusza w głąb wyspy by znaleźć miejsce na nocleg i by zdobyć coś do jedzenia. U podnóża wzniesienia odnajduje on jaskinię, która służyć ma mu za schronienie. Robinson boleśnie uświadamia sobie swoje położenie – jest sam na obcym lądzie, bez jedzenia i dachu nad głową. Aby nie utracić poczucia czasu, buduje krzyż z gałęzi i na nim zaznacza co dziennie kreską upływający czas. MłodzieniecKomentarze

    5 + 9 =