Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie

swoje dzieje.

Następnego dnia na wyspę Robinsona przypływają Karaibowie wraz ze swoimi ofiarami, które miały posłużyć jako posiłek. Jeden z ludzi ucieka. Nasz bohater pomaga ocaleć uciekinierowi i broni go przed napastnikami. Uratowanemu nadaje imię Piętaszek z racji tego, iż znalazł go najprawdopodobniej w piątek. Nowy towarzysz prezentuje swojemu wybawcy umiejętności kulinarne. Robinson uczy Piętaszka mówić po angielsku oraz wpaja mu, iż kanibalizm jest czymś złym. Po roku czasu Piętaszek już całkiem dobrze posługiwał się angielskim.

Pewnego dnia na wyspie po raz kolejny pojawiają się Karaibowie. Robinson wraz z Piętaszkiem rozgramia napastników. Okazuje się, iż tym razem ich ofiarą był Hiszpan, który opowiedział młodzieńcowi swoją historię. Na łodzi znajduje się także inny towarzysz doli – jak się okazuje jest on ojcem Piętaszka, z czego ten bardzo się ucieszył. Tak czterej rozbitkowie zamieszkiwali na wyspie przez kolejny rok.

Los jednak wreszcie okazał się łaskawszym dla Robinsona i jego towarzyszy – staczają oni kolejną walkę dzięki której zdobywają statek i udaje im się powrócić do Europy. Przed wyruszeniem w rejs – nasz bohater zostaje mianowany gubernatorem wyspy i obiecuje Hiszpanom, iż doprowadzi do ich ostatecznego uwolnienia.

Robinson udaje się do wdowy po kapitanie by odebrać pozostawione u niej pieniądze. Udaje się także do swojej rodzinnej miejscowości lecz okazuje się, iż jego rodzice już nie żyją. Robinson popada w rozpacz. Pewnego dnia nasz bohater otrzymuje radosną wiadomość, iż jego plantacja w Brazylii przyniosła ogromne dochody. Robinson powraca na wyspę z ochotnikami z Anglii, którzy chcieli zamieszkać na wyspie, tam też ostatecznie rozprawia się z Karaibami, zabijając ich wodza – wówczas zaprzestają oni walk i poddają się władzy nowegoKomentarze

    8 + 8 =